Nowy EKOPARK

Kolektory słoneczne glikolowe

KOLEKTORY SŁONECZNE GLIKOLOWE

Naszym Klientom dostarczamy rozwiązania oferowane przez sprawdzonych dostawców, absolutnych liderów rynku kolektorów słonecznych. Wśród naszych producentów pojawiają się: Hewalex, Galmet oraz KBB.

Instalacja kolektorów słonecznych oprócz paneli umieszczonych na dachu, składa się również z wymiennika ciepła wewnątrz budynku (zazwyczaj w sąsiedztwie kotła c.o.) oraz zespołu pompowo-sterowniczego.

Kolektory słoneczne poprzez warstwę absorpcyjną zamieniają promieniowanie słoneczne na ciepło. Nośnikiem ciepła jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego krążący w instalacji na skutek pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym. Układ kolektorów znajdujących się na dachu połączony jest hydraulicznie z wężownicą umieszczoną w podgrzewaczu wody użytkowej dwiema rurami elastycznymi ze stali nierdzewnej lub miedzianymi, o średnicy dobranej do wielkości baterii słonecznej. Nośnik (roztwór glikolu) zabiera ciepło z kolektorów i przenosi je do wężownicy, która nagrzewa wodę w podgrzewaczu. Poprawnie zaprojektowana instalacja (składająca się z właściwie dobranych podzespołów do pojemności podgrzewacza, ilości kolektorów słonecznych oraz właściwie podłączonej całej instalacji) powinna w ciągu kilku godzin pracy kolektorów nagrzać wodę w zbiorniku do temperatury nie wyższej niż 70°C.